fbpx

Witamina ŻYCIA I MŁODOŚCI

Czy wiesz, czym dla nas jest Witamina d3? Suplementacja Witaminy d3 to w naszym klimacie konieczność.

Co to jest wit. d3 ?

W roku 1919 brytyjski biochemik Maellanbe odkrył, że niedobór pewnej substancji powoduje wystąpienie krzywicy u dzieci. Długo przekonany był, że chodzi tu o niski poziom witaminy A. Dopiero wiele lat później kolejni badacze zauważyli, że za wystąpienie choroby odpowiedzialny jest związek o nazwie WITAMINA D.  

Czy wiesz, że: krzywica była nazywana angielską chorobą? Mellabane  prowadził badania i obserwacje wśród dzieci ubogich angielskich robotników, które niedożywione, mieszkające w ciemnych suterenach często zapadały na tę chorobę. 

Czy wiesz, że: W badania nad nie znaną jeszcze pod dzisiejszą nazwą witaminą D ma duży wkład polski lekarz Jerzy Śniadecki, który zauważył,  że zażywanie kąpieli słonecznych daje doskonale rezultaty w walce z krzywicą. 

Witamina D nazywana jest witaminą słońca, ponieważ organizm wytwarza jeden z jej związków – witaminę D3 – pod wpływem promieni słonecznych. Mało kto zdaje sobie sprawę, że witamina D to grupa związków chemicznych, w skład  której wchodzi witamina D1, D2 i D3 – substancja niezbędna w procesie kostnienia, przyswajania wapnia i fosforu przez organizm. 

Czy wiesz, że: kolor skóry ma wpływ na wchłanianie witaminy D3. ? Im ciemniejszy, tym więcej melaniny, barwnika, który chroni organizm przed promieniowaniem UV jednocześnie ograniczając przyswajanie witaminy D3. 

Czy wiesz, że: im dalej na północ, im mniej słońca tym skóra mieszkańców jest jaśniejsza co umożliwia łatwiejszą syntezę i wchłanianie witaminy D3? Czy wiesz kiedy suplementować Witaminę D3?

Czy każdy z nas ma niedobór witaminy D?

Według aktualnych badań aż 90 % Polaków uznawanych za zdrowych ma niedobór witaminy D, przy czym u 60 % jest ciężki niedobór. Większość pacjentów z niedoborem nie ma objawów, ale kiedy już się pojawią są niezwykle uciążliwe dla pacjenta. 

Wzrost wiedzy na temat witaminy D3 w procesie budowania kości, odporności i utrzymania prawidłowej masy ciała spowodował modę na suplementacje. Na grupach w mediach społecznościowych członkowie prześcigają się w wielkości dawek dziennych jakie przyjmują. Granicą absurdu jest zażywanie preparatów dla koni – z uwagi na wielkość dawki! To może się skończyć źle!

PODSTAWĄ DO SUPLEMENTACJI WITAMINY D 3 MOŻE BYĆ TYLKO I WYŁĄCZNIE WYNIK BADAŃ LABORATURYJNYCH OKREŚLAJĄCYCH POZIOM WITAMINY D W ORGANIŹMIE. PO KONSULTACJI Z LEKARZEM MOŻNA DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ DLA KAŻDEGO DAWKĘ!

Objawy niedoboru witaminy D3.

Prawdą jest niestety, że w naszej szerokości geograficznej, wraz z postępującą zmianą klimatu ciężko jest zostawić los tylko i wyłącznie w rękach słońca. Do tego jeszcze kremy z filtrem, dziura ozonowa… Obserwujmy więc i pod tym kątem nasze organizmy i nie bagatelizujmy objawów.

Częste choroby i infekcje, zwłaszcza infekcje górnych dróg oddechowych 

  1. Obniżenie nastroju i depresja 
  2. Bóle mięśni i kości
  3. Wypadanie włosów, łamliwe paznokcie, pogorszenie kondycji skóry
  4. Przybieranie na wadze
  5. Wolno gojące się rany, pogorszenie kondycji dziąseł i zębów 
  6. Zaburzenia widzenia 
  7. Biegunka 

 

I co dalej?

Jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z wymienionych wyżej objawów – nie zwlekaj! Badanie oznaczające poziom witaminy D3 można wykonać także bez skierowania. To jest zresztą pierwsze badanie, które zaleci trycholog przy problemie ze włosami. 

Dalsze kroki to odpowiednia suplementacja oraz profesjonalne zabiegi dla poprawy kondycji skóry, włosów, paznokci. Ale to już temat na oddzielny wpis. Bądźcie z nami, zaglądajcie na bloga, a przede wszystkim do naszego Atelier Urody! 

Inne posty

Modne brwi

Henna klasyczna czy pudrowa

Jakie są najmodniejsze brwi w tym sezonie? Zadbane. Pasujące do Twojej twarzy, charakteru i stylu. Jak o nie zadbać? Wpadnij do naszego Atelier!

Pomysł na wakacje

Jak wyglądać świetnie w wakacyjnych plenerach i być gotową do wyjścia zaraz po przebudzeniu? Przygotuj się z głową. Wakacyjny planer w Atelier Urody Wioletta Zychowicz.

Przygotuj skórę na wakacje

Przygotuj skórę na wakacje

Lato w mieście? Na plaży? Na wędrówce? Jak przygotować skórę na wakacje aby nie przywieźć niechcianych pamiątek?