fbpx

Trądzik różowaty – kosmetolog pomoże

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest chorobą zapalną skóry twarzy o charakterze przewlekłym. Nie pojawia się nagle i nie da się wyleczyć jednym zabiegiem i kuracją.
Początkowo obejmuje centralną część twarzy, ale może rozprzestrzeniać się na brodę, uszy, czoło. Charakteryzuje się rumieniem, grudkami, krostami oraz pajączkami naczynkowymi. Podłoże nie jest do końca znane, jednak wśród czynników wymienia się między innymi ekspozycję na słońce, stres, zaburzenia hormonalne. Trądzik hormonalny pojawia się u około 10% populacji w wieku 30-55 lat, głównie u osób z bardzo jasną skórą, oczami i włosami.

Jakie są przyczyny trądziku różowatego?

Jeżeli trądzik różowaty nie jest spowodowany podłożem hormonalnym to niestety same często pracujemy na to schorzenie. 

Poniżej lista grzechów głównych, które mogą doprowadzić do powstania trądziku różowatego. 

 • palenie papierosów
 • ekspozycja na słońce
 • narażenie na działanie bardzo wysokiej temperatury (sauna, suszarka do włosów z ciepłym nawiewem)
 • przebywanie na mrozie
 • duże różnice temperatur działające na skórę
 • stosowanie kosmetyków zawierające alkohol denaturowany , aceton, mentol, silne środki spieniające i zapachowe
 • picie alkoholu
 • suplementacja dużych dawek witaminy B6, B12, PP
 • przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne, glikokortykosteroidów, statyn
 • częsta ekspozycja na wodę chlorowaną i twardą
 • spożywanie produktów bogatych w kapsaicynę, histaminę i tyraminę

Leczenie trądziku różowatego

Co się stało – już się nie odstanie, ale na pewno trzeba wdrożyć działania, takie jak zmiana stylu życia i zaprzestanie tego co zostało wymienione powyżej.

Po pierwsze – do dermatologa!

W zależności od lokalizacji i natężenia objawów lekarz może on zaproponować leczenie miejscowe, np. żel z metronidazolem, kwas
azelainowy, nadtlenek benzoilu, sulfacetamid sodowy lub maści z antybiotykiem. 

W leczeniu ogólnym przy silnych zmianach zazwyczaj zalecane są tetracykliny, a u osób opornych na leczenie – izotretynoinę

Elementem leczenia jest również odpowiednia pielęgnacja, a także dieta. W jadłospisie powinno się unikać produktów ostrych, bogatych w tyraminę, histaminę, alkoholu, bardzo gorących dań i napojów, a także produktów silnie przetworzonych. W szczególności powinno się ograniczyć konserwanty i wzmacniacze smaku, sery pleśniowe, tłuste ryby morskie, chilli i inne ostre przyprawy, czekoladę, wino czerwone, alkohol wysokoprocentowy, kakao, rośliny strączkowe, cytrusy, nabiał, figi, śliwki, banany, bakłażany.

I co dalej?

Bardzo trudno jest całkowicie wyleczyć zmiany skórne. Można je pod kontrolą lekarza złagodzić, a po resztę należy się udać do kosmetologa.

Dobry kosmetolog pomoże. Anna Martynowska – dyplomowany kosmetolog Atelier Urody Wioletty Zychowicz radzi działanie kompleksowe. Wśród całej gamy zabiegów jakie oferuje Atelier  – w przypadku trądziku różowatego trzeba zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry. Przesuszona jest jeszcze bardziej wrażliwa na czynniki środowiskowe  i zmiany będę się pogłębiać.

Ratunkiem staje się infuzja tlenowa.

Zabieg infuzji tlenowej polega na wtłaczaniu za
pomocą skoncentrowanego czystego tlenu substancji aktywnych do najgłębszych warstw skóry – składniki aktywne mogą różnić się w
zależności od potrzeb skóry od podstawowych po najbardziej wyrafinowanych jak kwas hialuronowy, tripeptydy, komórki macierzyste.

W zależności od zastosowanych preparatów infuzja tlenowa może mieć działanie łagodzące, przeciwstarzeniowe, nawilżające, poprawiające
koloryt skóry, łagodzące trądzik i stany zapalne, poprawiające jędrność skóry. Tlen działa także odżywczo i tonizująco, pobudza oddychanie
komórek dając skórze bardziej elastyczny, zwarty i świetlisty wygląd.

 

Zamykanie naczynek.

Trudne do zamaskowania widoczne u powierzchni skóry popękane czerwone
naczynka,
rumień oraz punkty rubinowe skutecznie poddają się terapii
Intensywnie Pulsującym Światłem. Metoda ta jest bezinwazyjna dla skóry i
tkanek. Drobne naczynka ulegają obkurczeniu, a w następnej kolejności
trwałemu zamknięciu bez powstawania blizn i konieczności
rekonwalescencji skóry.

Zabiegi kwasami.

Zabieg z zastosowaniem kwasów bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku trądziku różowatego z grudkami i krostkami. Kwasy wyciszają rumień oraz łagodzą stany zapalne. Są to na tyle łagodne kwasy, że nie powodują widocznego złuszczania naskórka i nie wykluczają z codziennego życia. 

Kwas azelainowy, laktobionowy, to kwasy wyciszające rumień i redukujące grudki.

Cudowna INDIBA DEEP BEAUTY.

Niezwykły zabieg będący kropką nad „i” w przypadku trądziku różowatego. Dzięki działaniu prądem o specjalnym natężeniu 448 KHZ stymulujemy
komórki, przez co zaczynają pracować w sposób prawidłowy, fizjologiczny. Zabieg przyśpiesza regenerację, z zachowaniem fizjologii komórki. W
naturalny sposób przywraca równowagę komórkową oraz potencjał jej błony, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Indiba również wycisza stan zapalny w organizmie, co przedkłada się na redukcję trądziku różowatego.

Inne posty

Indiba Efekty Uboczne

Czy wiesz, że Indiba od lat wykorzystywana była w fizjoterapii? Poddając się serii zabiegów w salonie beauty możesz liczyć na efekty uboczne w postaci zmniejszenia bólów reumatycznych, mięśniowo-stawowych, migren i wielu innych.

Odpowiedzialność kosmetologa

Wizyta u kosmetologa to inwestycja w zdrowie i urodę. Kosmetolog kliniczny- Anna Martynowska opowiada o swojej pracy.

Opalanie – fakty i mity

Tęsknimy za latem, skórą muśniętą słońcem, opalone nogo pięknie prezentują się w krótkich spodenkach. Czy cena jaką zapłaci nasza skóra za te kilka tygodni opalenizny nie jest zbyt wysoka?