fbpx

Trądzik pospolity czy zwykła krosta?

Trądzik - stary problem, wciąż aktualny

Co to jest trądzik?

To powszechna choroba skóry, która dotyka miliony ludzi na całym świecie, niezależnie od wieku. Może to być frustrujące i wpływać na samoocenę oraz jakość życia. Trądzik młodzieńczy (trądzik pospolity): Jest to najczęstszy rodzaj trądziku, który występuje głównie u nastolatków i młodych dorosłych. Pojawia się zwykle na twarzy, szyi, plecach i klatce piersiowej. Spowodowany jest nadmierną produkcją sebum, zablokowanymi porami skórnymi i namnażaniem bakterii Propionibacterium acnes. Objawia się w postaci zaskórników, grudek, krostek i zaczerwienionych wykwitów.

Jak sobie radzić z trądzikiem

Najważniejsze to mieć plan! I stosować się do poniższych zasad.

1. Dbaj o higienę i prawidłowe oczyszczanie. Regularne mycie twarzy delikatnymi środkami myjącymi usuwa nadmiar sebum i zanieczyszczenie, które mogą się przyczynić do powstawania zmian skórnych. Trądzik to choroba, w większości o podłożu zapalnym, higiena ma więc zasadnicze znaczenie.

2. Nie dotykaj, nie drap, nie wyciskaj! To tylko pogorszy sprawę. Zwiększy ryzyko infekcji i blizn.

3. Nie stosuj drażniących środków. Wybieraj preparaty dedykowane dla Twojej skóry. Nie wysuszaj spirytusem, acnosanem. To nie działa.

4. Skonsultuj się z dermatologiem. Zwykle leczenie trądziku ma charakter miejscowy. W takiej sytuacji stosuje się preparaty, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe. Jeśli objawy choroby są mocno nasilone, lekarz może wprowadzić leczenie ogólne w formie antybiotyków.

5. Zmień dietę. Powinna być bogata w owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty. Unikaj cukru, alkoholu.

6. Postaw na ruch i aktywność fizyczną. Pamięta jednak, że krem z filtrem to obowiązek. Opalanie nie pomaga na trądzik.

Pomoc w rękach profesjonalisty

Doświadczony kosmetolog pomoże nie tylko w leczeniu aktualnych problemów. Doradzi zabiegi, które złagodzą objawy, zmniejszą widoczność blizn, poprawią ogólną kondycję skóry. Anna Martynowska – kosmetolog Atelier Urody Wioletty Zychowicz mówi, że oprócz właściwej pielęgnacji kluczowa jest regularność i konsekwencja. Kilka dni słabości i zmiany na skórze pojawią się od nowa.

Jakie zabiegi w gabinecie?

Peeling kawitacyjny – zamiast częstego peelingu mechanicznego, który roznosi infekcję po całej twarzy, podrażnia i w konsekwencji zaognia sytuację. Jest to bezbolesne usuwanie zanieczyszczeń i martwych komórek naskórka przy jednoczesnym podawaniu substancji odżywczych i nawilżających.

Eksfoliacja kwasami AHA i BHA –  pozwala na unormowanie procesu nadmiernego wydzielania sebum, spłyca blizny i drobne zmarszczki, zmniejsza
widoczność rozszerzonych porów, nadaje skórze gładkość i widocznie ją rozświetla. Jest polecany dla wszystkich osób, które chcą odświeżyć
skórę oraz profilaktycznie w celu zapobiegania tworzeniu się zmarszczek i opóźnienia procesów starzenia. 

Oczyszczanie wodorowe zalecane jest dla osób w każdym wieku, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Zabieg świetnie sprawdzi się w przypadku
cery zmęczonej, pozbawionej blasku, suchej i odwodnionej. Zrewitalizuje ją, odżywi poprawi koloryt i głęboko nawilży. Zabieg oczyszczania
wodorowego z powodzeniem może być przeprowadzony u osób z cerą trądzikową
oraz naczyniową.

Laserowe leczenie trądziku. Leczenie trądziku to proces polegający na antybakteryjnym naświetlaniu
skóry z jednoczesnym użyciem fali radiowej (RF.) Wraz z redukcją wyprysków następuje kompleksowe działanie w celu likwidacji wszystkich problemów
towarzyszących skórze trądzikowej, czyli: przebarwień, zatkanych porów, blizn i nadmiernego wydzielania sebum.  Skuteczna w przypadku trądziku młodzieńczego i różowatego. Terapia jest bezinwazyjna – nie obciąża organizmu i nie wymaga rekonwalescencji.

Warto pamiętać

Trądzik często występuje w przypadku cery tłustej i mieszanej, choć oczywiście nie jest to reguła. 

Cerą trądzikową może stać się bowiem skóra, która do tej pory nie borykała się z objawami tej choroby, jednak wystąpiły one np. w wyniku uszkodzenia warstwy ochronnej skóry. W takiej sytuacji nadprodukcja sebum prowadzi do zablokowania gruczołów ujść łojowych. Efektem jest zaskórnik, określany także jako wykwit pierwotny. 

Zaskórniki możemy podzielić na:
 – otwarte – to charakterystyczne czarne kropki nazywane potocznie wągrami, mogą ulegać nadkażeniu;
 – zamknięte – bardzo drobne białawe grudki zwykle wyczuwalne dopiero pod palcami, z daleko pozostają niewidoczne.

Jeśli na naszej skórze występują tylko zaskórniki, najczęściej mamy do czynienia z trądzikiem zaskórnikowym. Jest to bardzo łagodna i niezapalna forma choroby, jednak jej charakter może ulegać zmianie. Ze względu na obecność wspomnianych już bakterii Propionibacterium acnes zaskórniki otwarte w łatwy sposób ulegają nadkażeniom. Efektem jest stan zapalny i zmiany grudkowo-krostkowe.

najbardziej szkodliwe mity

1. Opalaj twarz – słońce leczy wszystko

2. Wysusz te krosty – spirytus, acnosan. Przyschnie i się zagoi.

3. Jak dorośniesz to przejdzie -nic nie rób. Taka Twoja uroda.

4. Szoruj szarym mydłem – na czystej skórze nie ma wyprysków.

5. Nie używaj kremów. To tłuszcz, który blokuje pory!

Inne posty

Indiba Efekty Uboczne

Czy wiesz, że Indiba od lat wykorzystywana była w fizjoterapii? Poddając się serii zabiegów w salonie beauty możesz liczyć na efekty uboczne w postaci zmniejszenia bólów reumatycznych, mięśniowo-stawowych, migren i wielu innych.

Odpowiedzialność kosmetologa

Wizyta u kosmetologa to inwestycja w zdrowie i urodę. Kosmetolog kliniczny- Anna Martynowska opowiada o swojej pracy.

Opalanie – fakty i mity

Tęsknimy za latem, skórą muśniętą słońcem, opalone nogo pięknie prezentują się w krótkich spodenkach. Czy cena jaką zapłaci nasza skóra za te kilka tygodni opalenizny nie jest zbyt wysoka?