fbpx

Trądzik pospolity czy zwykła krosta?

Trądzik - stary problem, wciąż aktualny

Co to jest trądzik?

To powszechna choroba skóry, która dotyka miliony ludzi na całym świecie, niezależnie od wieku. Może to być frustrujące i wpływać na samoocenę oraz jakość życia. Trądzik młodzieńczy (trądzik pospolity): Jest to najczęstszy rodzaj trądziku, który występuje głównie u nastolatków i młodych dorosłych. Pojawia się zwykle na twarzy, szyi, plecach i klatce piersiowej. Spowodowany jest nadmierną produkcją sebum, zablokowanymi porami skórnymi i namnażaniem bakterii Propionibacterium acnes. Objawia się w postaci zaskórników, grudek, krostek i zaczerwienionych wykwitów.

Jak sobie radzić z trądzikiem

Najważniejsze to mieć plan! I stosować się do poniższych zasad.

1. Dbaj o higienę i prawidłowe oczyszczanie. Regularne mycie twarzy delikatnymi środkami myjącymi usuwa nadmiar sebum i zanieczyszczenie, które mogą się przyczynić do powstawania zmian skórnych. Trądzik to choroba, w większości o podłożu zapalnym, higiena ma więc zasadnicze znaczenie.

2. Nie dotykaj, nie drap, nie wyciskaj! To tylko pogorszy sprawę. Zwiększy ryzyko infekcji i blizn.

3. Nie stosuj drażniących środków. Wybieraj preparaty dedykowane dla Twojej skóry. Nie wysuszaj spirytusem, acnosanem. To nie działa.

4. Skonsultuj się z dermatologiem. Zwykle leczenie trądziku ma charakter miejscowy. W takiej sytuacji stosuje się preparaty, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe. Jeśli objawy choroby są mocno nasilone, lekarz może wprowadzić leczenie ogólne w formie antybiotyków.

5. Zmień dietę. Powinna być bogata w owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty. Unikaj cukru, alkoholu.

6. Postaw na ruch i aktywność fizyczną. Pamięta jednak, że krem z filtrem to obowiązek. Opalanie nie pomaga na trądzik.

Pomoc w rękach profesjonalisty

Doświadczony kosmetolog pomoże nie tylko w leczeniu aktualnych problemów. Doradzi zabiegi, które złagodzą objawy, zmniejszą widoczność blizn, poprawią ogólną kondycję skóry. Anna Martynowska – kosmetolog Atelier Urody Wioletty Zychowicz mówi, że oprócz właściwej pielęgnacji kluczowa jest regularność i konsekwencja. Kilka dni słabości i zmiany na skórze pojawią się od nowa.

Jakie zabiegi w gabinecie?

Peeling kawitacyjny – zamiast częstego peelingu mechanicznego, który roznosi infekcję po całej twarzy, podrażnia i w konsekwencji zaognia sytuację. Jest to bezbolesne usuwanie zanieczyszczeń i martwych komórek naskórka przy jednoczesnym podawaniu substancji odżywczych i nawilżających.

Eksfoliacja kwasami AHA i BHA –  pozwala na unormowanie procesu nadmiernego wydzielania sebum, spłyca blizny i drobne zmarszczki, zmniejsza
widoczność rozszerzonych porów, nadaje skórze gładkość i widocznie ją rozświetla. Jest polecany dla wszystkich osób, które chcą odświeżyć
skórę oraz profilaktycznie w celu zapobiegania tworzeniu się zmarszczek i opóźnienia procesów starzenia. 

Oczyszczanie wodorowe zalecane jest dla osób w każdym wieku, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Zabieg świetnie sprawdzi się w przypadku
cery zmęczonej, pozbawionej blasku, suchej i odwodnionej. Zrewitalizuje ją, odżywi poprawi koloryt i głęboko nawilży. Zabieg oczyszczania
wodorowego z powodzeniem może być przeprowadzony u osób z cerą trądzikową
oraz naczyniową.

Laserowe leczenie trądziku. Leczenie trądziku to proces polegający na antybakteryjnym naświetlaniu
skóry z jednoczesnym użyciem fali radiowej (RF.) Wraz z redukcją wyprysków następuje kompleksowe działanie w celu likwidacji wszystkich problemów
towarzyszących skórze trądzikowej, czyli: przebarwień, zatkanych porów, blizn i nadmiernego wydzielania sebum.  Skuteczna w przypadku trądziku młodzieńczego i różowatego. Terapia jest bezinwazyjna – nie obciąża organizmu i nie wymaga rekonwalescencji.

Warto pamiętać

Trądzik często występuje w przypadku cery tłustej i mieszanej, choć oczywiście nie jest to reguła. 

Cerą trądzikową może stać się bowiem skóra, która do tej pory nie borykała się z objawami tej choroby, jednak wystąpiły one np. w wyniku uszkodzenia warstwy ochronnej skóry. W takiej sytuacji nadprodukcja sebum prowadzi do zablokowania gruczołów ujść łojowych. Efektem jest zaskórnik, określany także jako wykwit pierwotny. 

Zaskórniki możemy podzielić na:
 – otwarte – to charakterystyczne czarne kropki nazywane potocznie wągrami, mogą ulegać nadkażeniu;
 – zamknięte – bardzo drobne białawe grudki zwykle wyczuwalne dopiero pod palcami, z daleko pozostają niewidoczne.

Jeśli na naszej skórze występują tylko zaskórniki, najczęściej mamy do czynienia z trądzikiem zaskórnikowym. Jest to bardzo łagodna i niezapalna forma choroby, jednak jej charakter może ulegać zmianie. Ze względu na obecność wspomnianych już bakterii Propionibacterium acnes zaskórniki otwarte w łatwy sposób ulegają nadkażeniom. Efektem jest stan zapalny i zmiany grudkowo-krostkowe.

najbardziej szkodliwe mity

1. Opalaj twarz – słońce leczy wszystko

2. Wysusz te krosty – spirytus, acnosan. Przyschnie i się zagoi.

3. Jak dorośniesz to przejdzie -nic nie rób. Taka Twoja uroda.

4. Szoruj szarym mydłem – na czystej skórze nie ma wyprysków.

5. Nie używaj kremów. To tłuszcz, który blokuje pory!

Inne posty

Indywidualna konsultacja kosmetologiczna

Przyjaciółka stosowała? Ja też tak chcę! Chwileczkę, co dobre dla kogoś niekoniecznie jest odpowiednie dla nas. Falowo przechodząca moda na określone zabiegi to niekoniecznie dobry trop.

Trądzik różowaty – kosmetolog pomoże

Zjawisko wcale nie rzadkie. Dokuczliwe. Bez właściwej pielęgnacji będzie się nasilać i w końcu zmiany będą nieodwracalne. Jak dbać o skórę z trądzikiem różowatym?