Małe, szpecące zmiany stanowią duży problem
co to są włókniaki ?
Przede wszystkim należy powiedzieć, że istnieją dwa typy włókniaków: twarde i miękkie.
- Włókniaki miękkie często występują w skupiskach. Mają kolor lekko brązowy lub cielisty. Często umiejscowione są na powiekach, szyi, w pachwinach, pod pachami. Są to zmiany łagodne, miękkie w dotyku, połączone ze skórą cienkim pasmem tkanki, czasem wyrastają z niej bezpośrednio.
- Włókniaki twarde to włókniaki podskórne. Mają postać małego kulistego guzka o średnicy 2-5 mm. Są bezbolesne, twarde w dotyku. Przy ucisku przemieszczają się pod skórą.
Oba typy włókniaków należy usuwać. W żadnym wypadku nie należy robić tego w warunkach domowych! Internet pełen jest dobrych rad z użyciem nitki, cudownych maści, ziół i innych, często zatrważających metod. To zły kierunek, który może spowodować więcej szkody niż pożytku.
A zatem? Pierwszy krok to konsultacja u kosmetologa!.
Co to są prosaki?
sporadycznie na policzkach i wokół ust. Skłonność do pojawiania się ich mają przede wszystkim skóry tłuste.
Więcej o PROSAKACH przeczytaj TUTAJ
co to są brodawki ?
Brodawka to ogólne określenie grudkowej zmiany skórnej, mającej szeroką podstawę i zrogowaciałą, nierówną powierzchnię.
Powstanie tej zazwyczaj niebolesnej struktury spowodowane jest najczęściej zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus – HPV), które może występować nawet u 10% populacji. Typowa brodawka wirusowa jest nazywana potocznie kurzajką.
Inną odmianą brodawek jest brodawka łojotokowa. Występuje często u osób starszych – jest wypukła, ma pomarszczoną ,,mózgokształtną” powierzchnię i zazwyczaj brązowy kolor. Łagodna, jaką jest brodawka łojotokowa, stanowi raczej problem estetyczny (głównie brodawki na twarzy); ponadto może przeszkadzać, gdy znajduje się w miejscach regularnie ocieranych przez ubranie (brodawki na szyi, ramionach).
jak usuwamy włókniaki, brodawki, prosaki
elektrokoagulacja
Elektrokoagulacja to zabieg, który polega na ścinaniu białka poprzez działanie prądem wysokiej częstotliwości. W naszym Atelier włókniaki miękkie usuwamy właśnie metodą elektrokoagulacji. Oczywiście, po indywidualnej konsultacji kosmetologicznej. W czasie działania prądem wytwarza się ciepło, które powoduje uszkodzenie białek zlokalizowanych w tkance włókniaków. Działamy punktowo temperaturą sięgającą nawet 200 stopni C. Używamy aparatu zaopatrzonego w metalową elektrodę, sterylizowaną po każdym użyciu.
czy zabieg elektrokoagulacji jest bolesny?
Elektrokoagulacja nie jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym. Wszystko zależy od wielkości zmiany i jej lokalizacji. Małe, drobne, liczne – nie wymagają znieczulenia. Odczuwalne są lekkie ukłucia i mocne ciepło. Wszystko zależy od indywidualnej tolerancji na ból. Podczas zabiegu najmniej przyjemny jest specyficzny zapach ścinającego się białka.
ILE TRWA ZABIEG USUWANIA WŁÓKNIAKÓW, BRODAWEK, PROSAKÓW?
Usuwanie włókniaków to zabieg szybki. Wszystko zależy od ilości i wielkości zmian. Wymaga on jednak maksymalnej precyzji i skupienia kosmetologa dlatego nie wykonujemy go jednorazowo dłużej niż kilkanaście minut.
zalecenia po zabiegu:
- W miejscu wykonywania zabiegu nie stosujemy żadnych kosmetyków do momentu całkowitego wygojenia skór.
- 30 dni po zabiegu bezwzględnie unikamy słońca, nawet przez szybę. Jeśli zabieg wykonywany był w miejscu trudnym do zakrycia należy stosować plastry, ostatecznie kremy z bardzo wysokim filtrem.
- JESIEŃ TO NAJLEPSZY CZAS NA WYKONANIE ELEKTROKOAGULACJI WŁÓKNIAKÓW.
PRZECIWSKAZANIA
- jeśli kosmetolog będzie miał jakiekolwiek wątpliwości i zaleci konsultację z lekarzem
- jeśli pacjent ma wszczepiony rozrusznik serca
- jeśli jest w ciąży 🙂
- jeśli jest w złym stanie ogólnym
- jeśli choruje na cukrzycę 1 – z uwagi na wydłużenie gojenia, lub ma zaburzenia krzepliwości krwi