fbpx

Opalanie – fakty i mity

Anna martynowska, dyplomowany kosmetolog kliniczny

wyjaśnia jak bezpiecznie korzystać z uroków słońca i lata.

Tęsknimy za słońcem przez 10 miesięcy w roku.

Czy słońce jest dla nas dobre?
opalanie jest konieczne - mit

Żyjemy dość daleko na północy Europy, nie jest to co prawda ciemna i mroczna Skandynawia, ale ostatnie lata były rekordowe jeśli chodzi o zachmurzenie i małą ilość dni słonecznych w roku. Do tego krótkie zimowe dni i niskie temperatury. Nic więc dziwnego, że wyczekujemy lata, słońca i chętnie wystawiamy do niego twarz. Narosło wiele mitów o opalaniu, z nimi trzeba się rozprawić i przypomnieć fakty.
Od wielu lat już pojawia się temat dziury ozonowej, czerniaka, straszą nas rakotwórczymi składnikami kremów z filtrami SPF i z drugiej strony straszliwymi niedoborami wit. D3. Dlaczego mieszkańcy dalekiej północy częściej cierpią na depresję i zaleca im się korzystanie z solarium?
Co robić, jak to jest z tym słońcem ?

Jak powstaje opalenizna?

Melanina stanowi naturalną ochronę skóry przed słońcem. To dlatego osoby o bardzo jasnej karnacji są narażone na szybkie poparzenie skóry, a te z ciemniejszą karnacją – mogą stosować niższe filtry przeciwsłoneczne, a ich skóra nie ulega oparzeniom słonecznym. Przyciemnienie koloru jest naturalną reakcją obronną skóry na działanie promieni UV. Dochodzi wtedy do wzmożonej produkcji melaniny (melanogenezy) – słońce aktywuje hormon melanotropowy, co pośrednio pobudza tyrozynazę, czyli enzym niezbędny do wytwarzania tyrozyny będącej prekursorem melaniny. Początkowo, w ciągu kilku minut od wystawienia ciała na słońce, skóra ciemnieje przez oksydację melaniny już obecnej w skórze. Następnie następuje jej stopniowe ciemnienie – proces ten zaczyna się 2-3 dni po ekspozycji i trwa 1-2 tygodnie. W tym okresie rośnie aktywność tyrozynazy, aktywowane są kolejne melanocyty i zwiększa się transport melanosomów.

Wiek XX był wiekiem kąpieli słonecznych – dla zdrowia i urody.
Czekoladowa opalenizna jeszcze pod koniec ubiegłego wieku uchodziła za symbol zdrowia i atrakcyjności. Widok poparzonej skóry na plaży nie był
czymś niezwykłym, a wiele pań wręcz celowo „smażyło się” na słońcu, smarując ciało oliwą bądź oliwką kosmetyczną. Dziś wiadomo, że słońce ma
też swoją ciemną stronę – powoduje przyspieszone starzenie się skóry i zwiększa ryzyko zachorowania na groźne nowotwory skórne, przede
wszystkim czerniaka. Wielbicielki opalania, które w młodości kusiły ciemną opalenizną, dziś starszą mocno pomarszczoną i zniszczoną skórą,
często wyglądając o kilka czy nawet kilkanaście lat starzej niż ich rówieśniczki, które unikały słońca.

Straszono nas krzywicą i brakiem wit.d3
bez opalania wit. d3 nie zsyntetyzuje się w organiźmie - mit

Przez lata straszono nas krzywicą i brakiem wit. D3 przywołując dzieci wychowywane w suterenach i biednych dzielnicach. Tymczasem, cenia się,
że około 80% ilości potrzebnej dla organizmu zapewnia wchłanianie witaminy D ze słońca. Aby wytworzyć wystarczającą ilość witaminy D, nie trzeba nadmiernie wystawiać się na słońce, ani opalać. Wystarczy nawet ok. 20-30 min dziennie na świeżym powietrzu – w żadnym wypadku smazyć w pełnym słońcu

Zalecenia
trzeba uważać i chronić się przed słońcem - fakt

  • Zachować rozsądek i nie popadać w skrajności
  • Stosować kremy i kosmetyki do twarzy i ciała z filtrem SPF, co najmniej 30 w okresie jesienno zimowym i 50 w lato lub podczas zimowych wakacji na śniegu.
  • Kiedy idziemy do pracy i mamy makijaż oczywiste jest, że poranna aplikacja filtrów musi wystarczyć. Ekspozycja na słońce nie będzie długa i groźna.
  • Kiedy planujemy dłuższy pobyt na słońcu kosmetyk z filtrem to absolutny must have. Używamy go rano, a potem reaplikujemy średnio co dwie godziny bo tylko przez ten czas jest skuteczny. Im jaśniejszą mamy karnację i dłuższy pobyt na słońcu tym bardziej musimy tego pilnować.

Kilka słów o filtrach.
bez tych kosmetyków narażamy naszą skórę i zdrowie - FAKT

Co oznacza wysokość ochrony SPF? 
To Sun Protection Factor, czyli międzynarodowy wskaźnik określający wysokość ochrony przed promieniami UVB (nie UVA!). Pokazuje on, jak długo możemy przebywać na słońcu po nałożeniu kremu, aby nie narazić się na poparzenie słoneczne. Wylicza się go w następujący sposób:
15 (minut) x wysokość SPF (np. 15) = 225 minut.

  • Niska ochrona: faktory SPF 6 i 10
  • Średnia ochrona: faktory  SPF 15, 20 i 25,
  • Wysoka ochrona: faktory SPF 30 i 50,
  • Bardzo wysoka ochrona: faktor SPF 50+ (zatrzymuje on ok. 98% promieni UV).

nie zapomnij!
kosmetyk z filtrem po około 3 miesiącach od otwarcia traci swoje właściwości ochronne. używanie kosmetyków w poprzedniego sezonu mija się z celem.


Porozmawiaj ze specjalistą! To rozwieje Twoje wątpliwości, a także wyjaśni pozostałe mity o opalaniu. Fakty są takie: lubimy słońce… i co dalej?

o tym jak przygotować skórę do lata czytaj w następnych wpisach.

Inne posty

Indiba Efekty Uboczne

Czy wiesz, że Indiba od lat wykorzystywana była w fizjoterapii? Poddając się serii zabiegów w salonie beauty możesz liczyć na efekty uboczne w postaci zmniejszenia bólów reumatycznych, mięśniowo-stawowych, migren i wielu innych.

Odpowiedzialność kosmetologa

Wizyta u kosmetologa to inwestycja w zdrowie i urodę. Kosmetolog kliniczny- Anna Martynowska opowiada o swojej pracy.

Czas na pedicure

W odkrytych butach, klapkach, na bosaka? Jak lubisz! Ważne by na zdrowych i wypielęgnowanych stopach. Gładka skóra i piękny kolor paznokci to „must have”. Zwłaszcza latem.