fbpx

Bariera hydrolipidowa

Co to jest bariera hydrolipidowa?

Powierzchnię naskórka pokrywa płaszcz hydrolipidowy zbudowany głównie z ceramidów, cholesterolu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Tworzy on barierę okluzyjną, która zapobiega utracie wody przez naskórek. Płaszcz ten nazywamy barierą hydrolipidową. Uszkodzenie bariery hydrolipidowej może znacząco pogorszyć kondycję skóry. Dodatkowo powoduje uczucie dyskomfortu i co tu dużo mówić nie wygląda estetycznie.

Jak uszkadzamy barierę hydrolipidową?

Jakie błędy w codziennej pielęgnacji popełniamy? Co grozi uszkodzeniem bariery hydrolipidowej?
  • Najczęstszą przyczyną jest zbyt agresywna pielęgnacja. Chcemy dokładnie oczyścić skórę i używamy szczoteczki, np sonicznej. Myjemy twarz mydłem zamiast używać delikatnego żelu. Mając tłustą skórę stosujemy produkty z alkoholem licząc na to, że ograniczy to nadmiar produkowanego sebum, wreszcie zbyt często robimy peeling mechaniczny, często gruboziarnisty.

Uff! To nie koniec błędów!

  • Nadmierne opalanie, zwłaszcza bez kremu z wysokim filtrem, nagłe zmiany temperatury, wiatr, słona, morska woda, suche powietrze w klimatyzowanych wnętrzach, a zimą w przegrzanych i przesuszonych.
  • Nieodpowiednio chroniona przed warunkami atmosferycznymi skóra jest na najlepszej drodze do utraty płaszcza hydrolipidowego!

Jakie są objawy uszkodzenia bariery hydrolipidowej?

Przyjrzyj się uważnie swojej oczyszczonej skórze. Jeżeli zauważysz któryś z poniższych objawów – nie czekaj! Czas przystąpić do działań naprawczych.

  • Suchość oraz ściągnięcie skóry,
  • Zaczerwienienie, uczucie swędzenia i pieczenia,
  • Szary, ziemisty koloryt,
  • Nadprodukcja sebum,
  • Nadwrażliwość na sprawdzone wcześniej kosmetyki, zmiany temperatur,
  • Częste alergie oraz podrażnienia,
  • małe czerwone krostki.
To może oznaczać uszkodzenie bariery hydrolipidowej Twojej skóry.

Jak odbudować barierę hydolipidową skóry?

Im szybciej zaczniesz naprawiać szkody tym szybsze będą efekty, pamiętaj jednak, że tylko cierpliwa, delikatna pielęgnacja i konsekwencja może przynieść efekty.
Po pierwsze delikatna, minimalistyczna wręcz pielęgnacja: dwuetapowe oczyszczanie twarzy delikatnami środkami dedykowanymi skórze wrażliwej
Po drugie kosmetyki bogate w substancje naturalnie tworzące barierę hydrolipidową oraz potrafiące wiązać wodę w warstwie rogowej naskórka.

Po trzecie wysoka ochrona ochrona przeciwsłoneczna – kosmetyki z filtrem SPF 50 (więcej przeczytasz TUTAJ)

Po czwarte – nawilżanie od wewnątrz i dieta bogata w  nienasycone kwasy tłuszczowe 3-6-9. (więcej przeczytasz TUTAJ)

I na koniec – warto odwiedzić salon kosmetyczny. Po indywidualnej konsultacji kosmetolog zaleci serię zabiegów wspomagających odbudowę bariery hydrolipidowej i naprawienie zniszczeń.

Zapraszamy do nas! Np. na pakiet OXYGEN GLOW !

Jak odbudować barierę hydrolipidową
Bariera hydrolipidowa - źródło: SUPERFARM

Inne posty

Atelier Urody Wioletty Zychowicz

Sposób na jesienną chandrę

Smutno i szaro za oknem. Krótki dzień. Spadek nastroju. Nie czekaj na wiosnę. Jesień to idealny czas na zadbanie o siebie. A do Świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze trochę czasu.